Joga – jak zacząć? Zalety jogi i podstawowe ćwiczenia

Joga jest rodzajem aktywności fizycznej, który korzystnie wpływa zarówno na ciało, jak i ducha. Regularne ćwiczenia modelują sylwetkę, redukują stres i przywracają witalną energię. Co jednak najważniejsze, jogę może praktykować właściwie każdy – niezależnie od płci czy wieku. Tylko jak zacząć ćwiczyć jogę, by czerpać z tego prawdziwą przyjemność?

Zalety jogi – korzyści dla zdrowia i psychiki

Joga szybko stała się formą aktywności na miarę naszych czasów. Praktykowanie jogi świetnie wpływa na samopoczucie, sprzyja samodyscyplinie i pozwala lepiej zrozumieć nasze ciało. Dzięki dużej różnorodności pozycji jogi, które można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb i możliwości, praktykować mogą zarówno osoby młode, jak i starsze, wysportowane, jak i mniej sprawne fizycznie. Ćwiczenia nie są też wymagające sprzętowo – możesz śmiało ćwiczyć jogę w domu, mając do dyspozycji jedynie matę. Co jednak najważniejsze, joga ma szereg zalet, wśród których wymienia się przede wszystkim:

  • redukcję napięcia psychicznego i stresu,
  • oczyszczenie organizmu z toksyn,
  • regulację pracy gruczołów,
  • wzmocnienie odporności,
  • wzmocnienie układ nerwowego,
  • poprawę krążenia krwi,
  • poprawę ruchomości stawów,
  • łagodzenie bólów stawów i kręgosłupa,
  • lepsze samopoczucie i większa pewność siebie.

To jeszcze nie wszystko, co możesz zyskać dzięki jodze. Systematyczna praktyka jogi może również przynieść efekty w postaci do poprawy procesów metabolicznych. Tym samym, wykonywane regularnie ćwiczenia jogi w domu mogą przyczyniać się do wysmuklania i modelowania sylwetki.

Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu?

Przygodę z jogą możesz z powodzeniem zacząć we własnych czterech ścianach. Jak się do tego przygotować, by praktyki jogi były nie tylko przyjemne i skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne? Zacznij od wygospodarowania odpowiedniego miejsca do ćwiczeń. W miarę możliwości najlepiej praktykować jogę w przestronnych, niezagraconych pomieszczeniach, gdzie można się swobodnie poruszać i nic nie będzie rozpraszać Twojej uwagi.

Praktycznym akcesorium, w które warto zaopatrzyć się już na początku, jest mata do jogi lub chociaż zwykła mata do ćwiczeń – zapewnia antypoślizgowość i zwiększa komfort w trakcie ćwiczeń. Dla osób początkujących, chcących rozpocząć praktykę jogi, oprócz maty przydatna okazuje się także kostka do jogi – jest pomocna przy przyjmowaniu pozycji wymagających większej elastyczności ciała. Kostka ułatwia wykonywanie ćwiczeń, pozwala zwiększyć ich precyzję oraz pomaga kontrolować każdy ruch.

Praktykowanie jogi w domu czy z instruktorem?

Chcesz zacząć ćwiczyć jogę, ale wolisz stawiać pierwsze kroki w świecie asan pod okiem instruktora? W takim razie weź pod uwagę zajęcia w szkole jogi czy klubie fitness lub zaplanuj weekend z jogą w hotelu Artis Loft! Warsztaty Joga Slow Weekend pozwolą Ci oderwać się od codzienności, zapomnieć o natłoku obowiązków i odnaleźć równowagę między ciałem, umysłem i duchem. W pakiecie, oprócz praktykowania jogi oraz nauki medytacji i technik oddychania, oferujemy nocleg w komfortowym lofcie, dostęp do nowoczesnej strefy SPA oraz sesję zdjęciową.

Joga w domu – pozycje dla początkujących

Jeśli chcesz przekonać się, czy joga to forma aktywności dla Ciebie, możesz spróbować wykonać kilka podstawowych ćwiczeń w domu. Te asany nie sprawią problemu nawet osobom, które ćwiczenia jogi robią po raz pierwszy, a do ich wykonania nie potrzebujesz nic więcej oprócz maty.

Pozycja dziecka

By przyjąć pozycję dziecka uklęknij na macie w taki sposób, by duże palce stóp stykały się ze sobą, a kolana znajdowały się na szerokość bioder lub szerzej. Następnie usiądź na łydkach i wyprostuj plecy. Biorąc wdech, unieś wyprostowane ręce, a przy wydechu pochyl się, kładąc klatkę piersiową na udach lub między nimi. Oprzyj czoło na macie, wyciągnij ręce do przodu i pozostań w tej pozycji przez około minutę, głęboko i spokojnie oddychając. Po tym czasie, biorąc wdech, powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz kilka razy.

Pozycja dziecka przyjmowana w trakcie praktyki pozwala zniwelować napięcie w okolicach szyi, ramiona i odcinka piersiowego kręgosłupa. Ponadto przynosi ulgę w zmęczeniu, redukuje bóle głowy i zmniejsza dolegliwości menstruacyjne.

Pozycja koci grzbiet

Koci grzbiet łączy dwie, bardzo łatwe asany. Najpierw uklęknij na macie, ustawiając kolana i stopy na szerokości bioder. Dłonie oprzyj w taki sposób, by pomiędzy rękoma a tułowiem oraz tułowiem a biodrami powstały kąty proste lub nieco rozwarte. Przy wydechu opuść głowę i zaokrąglij kręgosłup w górę, tworząc delikatny łuk. Biorąc wdech, rozciągnij kręgosłup w drugą stronę, by grzbiet zrobił się wklęsły, i wyciągnij głowę w górę.

Koci grzbiet to jedna z asan świetnie uelastyczniających kręgosłup, rozciągających mięśnie grzbietu, barków i szyi oraz wzmacniających ręce.

Pies z głową w dół

Kolejną asaną idealną dla osób początkujących jest pies z głową dół. Będąc w neutralnej pozycji kręgosłupa w kocim grzbiecie, odepchnij się dłońmi od podłogi i wypchnij pośladki w górę. Wyprostuj ręce i nogi, układając stopy równoległe do siebie. W miarę możliwości, postaraj się odsunąć barki daleko od uszu. Spróbuj docisnąć pięty do podłoża, przenosząc ciężar ciała na nogi. Rozluźnij głowę – możesz delikatnie pomachać nią w prawą i lewą stronę.

Pies z głową w dół to pozycja, w której ciało składa się z dwóch prostych linii: wyprostowanych nóg i pleców. Asana ta sprzyja wzmocnieniu mięśni ramion, zwłaszcza tricepsów, oraz pleców i nóg.

fot. yogabellosso / pixabay.com